Článek s vyjádřením ombudsmana

zdroj: http://www.ta-gita.cz/zpravodajstvi/terezka-je-zdrava-soudce-vsak-trva-na-svem/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Terezka je zdravá, soudce však trvá na svém

29.06.2007 15:35 | Andrea Cerqueirová
Dnes byla ředitelstvím dětské motolské psychiatrie potvrzena lékařská zpráva týkající se zdravotního stavu desetileté Terezky, která byla vyhotovena už včera. Vyšel z ní jednoznačný závěr – Terezka je po všech stránkách zdravé dítě. Soudce Sládek se však – přesto, že se na něj nemocnice obrátila se žádostí ukončit hospitalizaci dítěte, dnes odmítl případem zabývat. V případě, že by bylo dítě propuštěno, dokonce vyhrožoval jeho exekucí. Do případu se dnes, ve prospěch Terezky, vložil také Veřejný ochránce práv.
 

Jak gitA již podrobně informovala, soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek koncem minulého týdne uložil matce Terezky povinnost předat dítě do péče Dětské psychiatrické kliniky ve Fakultní nemocnici Motol, kterou nazval „neutrálním prostředím“. Tomuto rozhodnutí předcházelo téměř dvouleté soudní řízení, během kterého chtěl otec rozšířit styk s dítětem. Matka tento návrh nepovažovala za vhodný, dítě tam byla nucena toto pondělí. Přestože je Terezka zcela zdravá a není tudíž jediný důvod, aby trávila prázdniny na psychiatrii, je tam již pátý den. Jen díky vstřícnosti personálu dětské psychiatrické kliniky v Motole, v čele s primářem Jiřím Koutkem, tam s ní nyní může být do neděle její matka, které i jinak nemocnice vychází maximálně vstříc. Jinak jsou totiž návštěvy na dětské psychiatrii omezeny. Nemocnice také dítěti umožnila opustit na určitý čas brány psychiatrie a převzít si dnes školní vysvědčení. Nyní už je Terezka zase zpět na oddělení nemocnice.
 

Jak gitĚ sdělila advokátní kancelář Dita Savič, právní zástupkyně matky dnes podaly odvolání proti soudcově usnesení, na základě kterého je dítě hospitalizováno. Totéž udělala i motolská psychiatrie. Do případu se v podobném duchu vložily i některé státní instituce. Vše teď záleží výhradně na soudu, který má rozhodovací pozici. To v praxi znamená, že byť odborné posudky mluví jasně, že Terezka je zdravá, konečné slovo bude mít právě soud. „Člověk je povinen podrobit se léčbě v případě, že je nebezpečný sobě nebo někomu dalšímu, nebo právě na základě soudního rozhodnutí, jako v tomto případě,“ řekla gitĚ Savič, která má za to, že Sládek nerozhodl v rámci svých pravomocí a měl by být tudíž z případu odvolán. „Nedošlo mu ani, kdo bude vše platit. Zdravá Terezka totiž v nemocnici pobývá jen na základě jeho rozhodnutí. To pojišťovna hradit odmítá. Zaplatit by měl tedy zřejmě soud, potažmo stát,“ dodala. O propuštění Terezky by podle optimistických předpovědí mohlo být soudem rozhodnuto už v pondělí. V takovém případě by měla být propuštěna neprodleně.
 

K případu umístění dítěte na psychiatrii se dnes vyjádřil také Veřejný ochránce práv Otakar Motejl. S dotazy, co může podniknout, se na něj obrátilo mnoho občanů a občanek ČR. „Veřejný ochránce práv ze zákona nesmí zasahovat do rozhodovací činnosti soudů, a z tohoto důvodu nemůže soudní rozhodnutí přezkoumávat ani měnit. Vzhledem k tomu, že se však jedná o dítě, jehož zájmy a práva musí být chráněny zcela prioritně, sleduje ochránce celou záležitost velmi pozorně. Kancelář ombudsmana kontaktovala v této věci ministerstvo práce a sociálních věcí, pod nějž sociálně-právní ochrana dětí spadá a které už zahájilo šetření celé záležitosti. Ministerstvo přislíbilo ombudsmana průběžně informovat o svém postupu. Zástupkyně veřejného ochránce práv také osobně navštívila motolskou léčebnu a na místě ověřila některé skutečnosti. Veřejný ochránce práv v tuto chvíli považuje avizovanou žádost motolské nemocnice o zrušení předběžného opatření soudu za právně nejefektivnější postup, který současně plně respektuje zákonné předpisy,“ uvádí ombudsman ve svém prohlášení. 

Autorka je interní redaktorkou gitY.
 

Související texty:
 

Prohlášení Svazu pacientů ČR
 

Prohlášení poslankyně Anny Čurdové
 

Ohlas MUDr. Petera Ivančáka, PhD.

Názory ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice Ivana Davida a právničky proFem Ivany Spoustové

Tisková zpráva právničky Ivany Spoustové